субота, 25. октобар 2014.

Водњика – воћна туршија – еликсир младости наших предака

Водњика је једно од најстаријих здравих пића наших предака. Прави се од шумских плодова и дивљег воћа. Прочитајте зашто је цене од давнина и како да је направите.
Ако редовно пијете овај здрави ферметисани напитак кажу да можете доживети дубоку и лепу старост, посебно ако за водњику бирате дивље плодове, који расту на незагађеним подручјима. Водњика (или како је неки зову веновача) је пуна ензима, минерала и витамина, а обично је припремају у октобру и новембру.

Водњика као еликсир младости

Овај напитак је врло здрав, јер се обично припрема од дивљег бобичавог воћа, које је богато витамином Ц и антиоксидантима. Један је од најважанијих напитака зими, јер ефективно штити од грипа и прехлада.
Захваљући дивљем, јаком и врло здравом воћу водњика је царица када је у питању јачање имунитета. Чак је користе код проблема са мокрењем, пробавом (посебно затвором), искашљавањем, … Овај напитак убрзава метаболизам, добар је  за мршављење, али, према неким веровањима, и за оне који се боре са астмом.
Занимљиво је да спада међу најбоље домаће лекове против мамурлука. Они, који су је пробали тврде да после једне шоље водњике мамурлук буде као руком однесен.

Зато и не чуди што стари народ каже да ће зиму најлакше прегурати онај који сваки дан “завири” у сушницу, буре са купусом и у водњику.

Како се прави водњика?


Потребно је да прво сакупите много дивљег воћа и шумских плодова. Ту мислимо на дрењине, шипурак, клеку, дивље крушке (оскоруше) и јабуке, глог, трњине, боровнице, … Пазите да је воће убрано, прикупљено са незагађених подручја. Добро га оперите и очистите.
Према најједноставнијем рецепту: у чисто буре (пожељно са чесмицом на дну) ставите претходно припремљено воће, успите филтрирану (или чисту изворску воду). Обично иде око 4 килограма воћа на 10 литара воде. Можете све мало притиснути каменом (претходно покрити чистом крпом или мрежицом) да воће не би испливало на површину. Све покрити крпом и оставити да огрезне у води око месец дана на собној температури. Када почне да “рези”, да “киси” можете је пити. Тада се обично пије разблажена са водом, јер је прејака. Буре можете тада преместити на хладно место.
Такође, приликом стављања воћа и воде, можете додати смеђег шећера или меда да бисте убрзали ферментацију (већ за 15-так дана водњику можете пити).
У водњику можете додавати воде (у буре), тако ће временом бити све блажа. (Колико потрошите, толико воде додате). Најлепша је када је јака и када је разблажите са водом и додате мало меда.

Извор: http://lifepressmagazin.com/

Нема коментара:

Постави коментар